Před pár dny jsem sdílel Google Pixel 9 a psal jsem k tomu, že patří k modelům s čistým Androidem. Na Threads se klasicky sešlo pár postaviček, co se tomu vysmívaly. A řeč s nimi nebyla. Ale vytočilo je i to, že jsem napsal „Pixely patří mezi to nejlepší s Androidem“. No, prostě Threads.
Tohle označení není přitom nic nového ani neznámého. Označuje to verzi operačního systému Android přímo od Googlu – bez úprav, nadstaveb nebo předinstalovaných aplikací od výrobců. Ostatní výrobci totiž nad Android dávají hlavně nadstavby (OneUI od Samsungu například) a dostanete tak něco, kde zmizelo čisté původní rozhraní a funkce Androidu. S přibalenou spostou balastu. Takže kupovat „čistý Android“ je vlastně dost výhodné. Ale o tom dále.
- POZNÁMKA: V anglické terminologii se pro “čistý Android” používá “stock Android”. A nebyla to jen otázka řady Pixel – ASUS ROG Phone 9/Zenfone 11 Ultra, Sony Xperia 1 VI, Motorola Razr Plus 2024, Nothing Phone 2 a Nokia/HMD Global jsou další příklady těch nejlepší “stock Android” telefonů.
Nejčistší verze Androidu je označována jako AOSP, což odkazuje na Android Open-Source Project. Tato verze operačního systému je jeho „výchozím“ stavem, bez aplikací Google, bez přizpůsobení a bez dalších funkcí. Obecně jsou všechny verze systému Android založeny na této verzi. Což ale není “stock Android”, obsahuje totiž už přeci jen něco navíc, aplikace z Google Play.
Čistý Android tak není označení pro hardware, ale pro software, konkrétně tedy operační systém i rozhraní, které v nějakém modelu telefonu máte.
Výhody
Čistý Android má pár podstatných výhod – je rychlejší, přehlednější, není tam kupa bloatware a dalších věcí a dostává aktualizace dřív než upravené verze.
Právě rychlá dostupnost aktualizací (tedy nových Androidů) je jednou ze zásadních výhod proč si lidé kupovali a kupují Pixel (řadu, modelů to má hodně za ty roky). U Samsungu na Android 15 čekají uživatelé tentokrát podstatně déle, než bylo doposud zvykem – a to Samsung aktualizoval zpravidla poměrně rychle, do tří či čtyř měsíců od uvedení nové verze Androidu.
U „čínských“ výrobců to bývalo ještě horší, klidně se tam čekalo půl roku a déle. A problematické bylo i jak dlouho daný výrobce udržoval starší modely s aktualizacemi.
Komplikované to někde a někdy je třeba i s bezpečnostními opravami – na čistém Androidu prakticky okamžitě jak to bylo možné, u různých výrobců s různým zpožděním.

Každopádně, je březen 2025 a aktuální verze stabilní podoby Androidu je Android 15 a na cestě je Android 16. A pro ilustraci – Samsung S23 Ultra stále čeká (na opět odloženou) One UI aktualizaci, takže aktuálně je na One UI 6.1 a “pod tím” je Android 14.
TIP: Jak zjistit jak na tom je váš telefon? Zpravidla stačí jít do Nastavení/Settings > O telefonu/About Phone a a tam někde je možné vidět verzi Androidu. Přímo, nebo v některé z dalších voleb.
Pokud byste na svůj telefon s Androidem co nemá “stock” (čistou) verzi chtěli mít právě tu, tak je to zpravidla spíš nemožné – musíte se držet toho, co pro daný model poskytuje výrobce. Ale pro některé modely telefonů je možné nahrát novou flash ROM se stock Androidem. Vydejte se na xdaforums.com/ a můžete začít zkoumat.
S těmi Pixely je to mimochodem trochu složitější. Nejsou vlastně 100% “čisté” (tedy výše zmíněné AOSP). Mají totiž vlastní nadstavbu Pixel UI, takže tu “čistotu” poněkud porušují. Ale stále platí, že zbytek těchto telefonů je “čistý”.
Tipy týkající se Androidu
-
TIP#2938: Co to znamená “čistý Android”? A proč je výhodné si takové telefony kupovat
Před pár dny jsem sdílel Google Pixel 9 a psal jsem k tomu, že patří k modelům s čistým Androidem. Na Threads se klasicky sešlo pár postaviček, co se tomu vysmívaly. A…
-
TIP#2841: Jak na iPhone či Androidu “falšovat” polohu?
GPS sloužící k určení polohy vašeho telefonu může občas být brzdou v přístupu k něčemu, co je vázané na polohu. Takže je dost dobré mít možnost tu polohu podvrhnout. Včetně toho, že…
-
TIP#2826: Máte podezření, že váš Android telefon či tablet byl hacknut? Dá se to poznat? Co se dá dělat?
Na rozdíl od iPhone/iPadu je možné Android zařízení snáze hacknout, nebo alespoň do nich dostat škodlivé software (malware, či cokoliv jiného). Uzavřenost ekosystému od Apple to dělá složitější, ale také je to…
-
TIP#2824: NoMachine znáte? Pro vzdálený přístup na plochu skvělá možnost
Vzdálený přístup má mnoho různorodých podob – terminálový (příkazová řádka) i graficky, tedy na plochu na vzdáleném počítači, který to umožňuje. Je to trochu roztříštěná džungle a je s tím spojena řada…
-
TIP#2822: Jak se z Windows 11 (i starších) dostat k souborům na Androidu. Nově s pomocí Phone Link
Android naštěstí není tak odmítavý jako jablečné věci, které vás pustí pouze k fotkám a videím, a není to nijak složité se po připojení přes USB dostat i k dalším souborům, které…
-
TIP#2814: Co je to RCS a proč to nemá šanci stát se náhradou SMS. A proč to Apple stále komplikuje
Měli byste vědět, že iOS 18 po dlouhé době odmítání konečně podporuje RCS v iMessages. Tedy nový systém posílání SMS co se přibližuje všemu co už dávno známe z WhatsApp, Messengeru a…
-
TIP#2805: Historie schránky? K čemu se to hodí a jak na to ve Windows, Mac OS, iPhone/iPadu, Androidu, Linuxu, Chrome OS
Musím se přiznat, že mi docela dlouho trvalo, než jsem naučil hlavu používat historii schránky. Tedy ve Windows vědět, že stačí zmáčknout Win+V a objeví se několik desítek posledních obsahů co jsem…
-
TIP#2770: Jak dostat na jedno místo (ideálně do Windows) fotografie z iPhone a Samsungu (Androidu). A jak s nimi dál pracovat?
Ptal se na to před pár dny Jindra. Má iPhone i Samsung (stejně jako já) a řešil jak na jedno místo dodat fotky z obou a pak s nimi moci pracovat. Dokonce…
-
TIP#2759: Vyplatí se koupit levný Android TV Box? Jsou s tím spojená nějaká rizika? Co spíše koupit?
Aliexpress a jiné weby jsou plné levných TV Boxů s Androidem. Je lákavé si chtít něco takového koupit. Ceny jsou velmi nízké. Můžete i něco podobného koupit v Česku, kde to sice…
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2722: Jak na NFC. K čemu všemu můžete využít NFC tag, levnou a dostupnou nálepku či přívěšek s čipem.
Už je to dávno, kdy vznikl tip Co je to NFC? Co je to NFC Tag? K čemu je to vlastně dobré?. V té době ještě podpora čtení NFC v mobilech byla…
-
TIP#2717: Jak na Androidu rozdělit displej a mít tam dvě aplikace?
Jedna věc je na novějších Androidech oproti Apple iPhone užitečná. Umějí rozdělit displej a mít na něm dvě aplikace. Něco co u Apple umí jenom iPad. Musíte samozřejmě mít telefon a verzi…
-
TIP#2712: Jak fungují eSIM v Samsung telefonu a jaké má eSIM výhody. A tip na O2 SIM zadara na léto.
O2 nabízí ne léto k vyzkoušení SIM (ale také eSIM) na léto zdarma (Neomezené volání a 12 GB můžete využívat až do 1. září.). Tak proč to nezkusit. Zvolil jsem pochopitelně eSIM.…
-
TIP#2668: Jak uvést Samsung telefon do továrního nastavení před prodejem či předáním
Chcete prodat nebo někomu předat mobilní telefon? U všech platí, že musíte vymazat obsah uvedením do výchozího (továrního) nastavení. A protože jsem to před pár dny dělal u půjčeného Samsungu, tak proč…
The post TIP#2938: Co to znamená “čistý Android”? A proč je výhodné si takové telefony kupovat first appeared on @365tipu.