• V redakci Mobilizujeme.cz jsme otestovali aktuálně nejlepší telefon značky Vivo
  • Vlajková loď X80 Pro se chlubí opravdu špičkovými parametry
  • Jde o mobil, na který může být čínský výrobce pyšný, či na konkurenci ztrácí?
Vivo X80 Pro recenze

Vivo X80 Pro | foto: vlastní

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, obsah balení, design a displej
» 2. Systém, výkon, baterie, fotoaparát a snímky, zhodnocení


Řada X-series značí u Viva od nepaměti vlajkovou sérii a to nejlepší, co tento čínský gigant spadající pod koncern BBK nabízí. Loňské modely X70 se na náš trh bohužel nedostaly, ale letos se nad námi Vivo ustrnulo a poslalo na náš trh svou chloubu – vlajkovou loď X80 Pro. Jak si tento kousek, pod nějž se podepsal i německý Zeiss, vedl v testu?

Vivo X80 Pro: specifikace

Konstrukce sklo/kůže/keramika + kov, 164,57 × 75,3 × 9,1 mm, 215 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,78″, AMOLED LTPO, 1-120 Hz, 3200 × 1440 px, poměr stran 20:9, jemnost 518 PPI
Operační systém Android 12 + Origin OS Ocean
Čipset 8jádrový, 3,0 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 / MediaTek Dimensity 9000
Paměť 12 GB RAM, úložiště 256 GB (UFS 3.1), nemá MicroSD slot
Fotoaparát čtyři objektivy (50 Mpx hlavní, 8 Mpx periskop, 12 Mpx teleobjektiv, 48 Mpx ultra-širokoúhlý 114°), clona f/1.8 + f/3.4 + f/2.0 + f/2.2, OIS, až 5× optický / 60× digitální zoom, LED blesk; selfie 32 Mpx, clona f/2.45
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz, LTE-A Cat20
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.2, NFC, Wi-Fi 6, GPS, USB-C 3.1, stereo reproduktor, čtečka otisků prstů, čtečka tváře, optika Zeiss
Baterie 4 700 mAh, rychlonabíjení 80 W, bezdrátové nabíjení 50 W
Cena a dostupnost 26 999 Kč s DPH, od 23. června 2022

Obsah balení

  • telefon Vivo X80 Pro
  • jehla na SIM
  • USB-A / USB-C kabel
  • 80W nabíjecí adaptér
  • ochranný kryt
  • USB-C špuntová sluchátka
  • technická brožurka a základní průvodce

Vivo X80 Pro recenze
Vivo X80 Pro recenze obsah balení

Vivo si své zákazníky hýčká

Po minulé Xperii 1 IV a jejím nesmírně chudém prodejním balení, které obsahovalo jen samotný telefon, jsem byl krabičkou od Viva nesmírně potěšen. Je totiž opravdu bohatá a obsahuje všechno, na co si vzpomenete. Kromě klasiky v podobě jehly na SIM či nezbytné literatury přibalil výrobce novým majitelům své vlajky také 80W nabíjecí adaptér, ochranný kryt a dokonce i relikt v podobě sluchátek (s USB-C koncovkou). To už se dnes moc nevidí a Vivo si za to zaslouží pochvalu.

Krásný…a kluzký

Vivo X80 Pro je v oblasti designu hodně zajímavý telefon. Není to vyloženě elegán a krasavec, který by zaujal ladnými liniemi či přísnou symetrií, to ne a hraje na trochu jinou notu. Je vyvedený v takovém technokratickém stylu, podobném, v jakém jsou navrženy třeba notebooky ThinkPad od Lenova a vzhled vlajkového telefonu od Viva klidně označím jako industriální. To samozřejmě není výtka a je tomu spíš naopak – X80 Pro umí uhranout tím, jak se od konkurence odlišuje a oním rozdílovým prvkem je zadní modul fotoaparátu.

Vivo X80 Pro recenze

Přední strana | foto: vlastní

Ten je obrovský, zabírá takřka celou třetinu zad a roztažený je po celé jejich šíři. V něm se nachází kruhový segment, jenž obsahuje tři snímače, modré logo Zeiss a jednotku laserového ostření. Mimo tuto kruhovou část se pak nachází LED blesk a 8Mpx periskopický teleobjektiv. Proč výrobce tento prvek nezasadil do kruhové oblasti, aby zachoval nějakou tu symetrii, je ve hvězdách. Jsou to ale právě tyto nepatrné odlišnosti, které dělají z Viva X80 Pro tak zajímavý a neotřelý telefon. Co se zpracování týče, výrobce vsadil na klasiku v podobě kovového rámečku a skla vpředu i vzadu.

Vivo X80 Pro recenze

Zadní strana | foto: vlastní

Hurá, konečně čínská vlajka se zvýšenou odolností

Konstrukce je naprosto precizní, telefon je krásně tuhý a v ruce působí opravdu hodnotným dojmem. Záda jsou ošetřena matným sklem a obsahují maličké, na první pohled prakticky neznatelné třpytky, které na světle vytváří zajímavou texturu. Matný povrch zad hezky kontrastuje s lesklým sklem, jenž kryje modul fotoaparátu a jako celek umí Vivo X80 Pro určitě zaujmout. A plusové body má i za zvýšenou odolnost IP68, což by sice v těchto řadách mělo být standardem, ale u čínských výrobců to pořád ještě úplně neplatí.

Vivo X80 Pro recenze
Vivo X80 Pro recenze
Vivo X80 Pro recenze
Vivo X80 Pro recenze

Zpracování a design je tedy špička. Jenže co ergonomie? Ta už trochu pokulhává, a to kvůli dvěma prvkům – úpravě zad a fotoaparátu. Vivo X80 Pro je velký telefon, což ale není sám o sobě ještě problém. Do ruky padne, díky zahnutému displeji, dobře, ale následná manipulace už je obtížnější (pokud tedy nemáte tlapy jako Yetti) a může za to hlavně nesmírně kluzká úprava zad. Telefon je opravdu kluzký a úplně příjemný není ani výrazně vystouplý modul fotoaparátu, o který si budete při držení opírat ukazováček a tím si telefon sem tam rozhodíte.

Tyto neduhy ale částečně vyřeší přibalené pouzdro, které vystouplý modul fotoaparátu takřka zarovná a kluzkou úpravu zad změní v lehce zdrsněný povrch, jenž vyvolává pocit jistoty a solidního úchopu. Ani omylem nejsem příznivce krytů, nepoužívám je a nemám je rád. Ale u Viva X80 Pro dává tento prvek opravdu smysl a vlastně to byl úplně první telefon, který jsem prakticky po celou dobu testu používal s krytem.

Displej umí zaujmout

V oblasti displeje si Vivo X80 Pro zaslouží samá absolutoria, protože tak úžasný panel se opravdu jen tak nevidí. Jeho úhlopříčka čítá 6,78 palce, je po stranách zahnutý a pyšní se vysokým rozlišením 3200 × 1440 pixelů při poměru stran 20:9. Z toho vyplývá špičková jemnost čítající 517 ppi a opravdu je to znát – obraz je nádherně ostrý, jemný a na displej je vskutku radost pohledět. Samozřejmostí je pak obnovovací frekvence 120 Hz a velmi vysoký jas, který se při automatickém nastavení může vyšplhat až lehce přes 1000 nitů.

Vivo X80 Pro recenze

Displej telefonu Vivo X80 Pro | foto: vlastní

V tomto ohledu se opět jedná o údaj, který snese ta nejpřísnější měřítka a pochvalu si zaslouží i samotná automatická regulace fungující rychle a spolehlivě. Jinak ono vysoké rozlišení je možné, kvůli úspoře baterie, snížit na 2400 × 1080 pixelů a nastavit si lze také obnovovací frekvenci, a to ve třech režimech (60 Hz, 120 Hz a automatika). Další možnosti nastavení zahrnují barvy a k dispozici jsou opět tři volby – standardní, profesionální a jas. Poslední jmenovaný režim nabízí nejvýraznější podaní barevných odstínů a na první pohled je také tak nějak nejvíce líbivý.

Teplotu barev ale lze pochopitelně upravit manuálně a displej obsahuje také režim ochrany zraku, ve kterém telefon automaticky upraví barvy na teplejší tón v závislosti na prostředí. Ve spodní části panelu se pak nachází integrovaná čtečka otisků prstů, u které se na chvíli zastavím. Je totiž opravdu brilantní.

Takhle má vypadat čtečka otisků

Vivo u své nové vlajky vsadilo na ultrasonický snímač otisků od amerického Qualcommu, který se jmenuje 3D Sonic Max. A nic lepšího v mobilním světě aktuálně nenajdete. Kromě toho, že je čtečka neskutečně rychlá a přesná, reaguje také na mokré prsty a je radost ji nastavovat. Otisk totiž zaznamená zhruba za vteřinu a stačí, abyste přitiskli prst na vymezenou oblast, podrželi a je hotovo. Žádné otravné natáčení, zvedání a opětovné přikládání prstů se nekoná a je to opravdu rychlovka. Čtečce jsme ostatně věnovali samostatné video, které vám o ní řekne víc.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, obsah balení, design a displej
» 2. Systém, výkon, baterie, fotoaparát a snímky, zhodnocení